Zilele Cetătii Târgoviste

2013

 

 

Joi, 5 septembrie

 

Sosirea grupurilor participante la Festivalul International de Folclor

 

Vineri, 6 septembrie

 

09.00 -  Premierea cuplurilor care implinesc 50 de ani de căsătorie

                                                                                                            Locatie: Primăria Târgoviste

 

10.00 – Deschiderea Târgului de Anticariat

                                                                                                            Locatie: Piata Revolutiei

 

10.15 – Expozitie pictură astronomie-Societatea Astronomica Romana de Meteori

Locatie: Primăria Târgoviste

 

 

10.30 – Primirea delegatiilor grupurilor participante la cea de-a XVIII-a editie a Festivalului International de Folclor

Locatie: Sala Florentină, Primăria Târgoviste

 

11.30 – Deschiderea Salonului Editorial I.H. Rădulescu

                                                                                                            Locatie: Piata Revolutiei

 

12.00 – Deschiderea Târgului Mesterilor Populari

   Locatie: Parcul Mitropoliei

 

12.30 -  Deschiderea Târgului Auto

                                                                                                           Locatie: Piata Mihai Viteazul 

 

15.00 –  19.00 – Cupa Cetătii la Fotbal

      Locatie: Piata Tricolorului

 

16.00 – 20.00 – Cupa Bugetarului la Tenis de câmp

Locatie: Parcul Chindia

17.00 – Parada Medievală

Traseu: Gara Târgoviste – B-dul Carol I – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia (Strada Coconilor)

 

18.00 – Reprezentatii ale grupurilor participante la Festivalul International de Folclor

Locatie: Parcul Chindia

 

18.30 – Spectacol oferit de Centrul Judetean de Cultură Dâmbovita

Locatie: Piata Mihai Viteazul

                                                                                                            

19.00 – Gala de Excelentă a Municipiului Târgoviste

Locatie: Teatrul Municipal

 

 

20.00 – Concerte         Pact by Leo Iorga & Adi Ordean

Izabela Simion

Bianca Ioana Cristea

Claudiu Zamfira

Smiley

 

                                                          Locatie: Parcul Chindia (scenă ruine)

 

 

 Sâmbătă, 7 septembrie

 

 09.00 – Treasure Quest (vânătoarea de comori)                                  

Locatie : Poarta Bucurestilor

 

10.00 – 18.00 – Cupa Bugetarului la Tenis de Câmp

Locatie: Parcul Chindia

 

10.00 – 13.00 – Workshopuri medievale (tras cu arcul, lupte, dans medieval, călărie)

Locatie: Parcul Chindia (zona medievală)

 

12.00 – Spectacol de teatru pentru copii – Compania Teatrul Vostru”

Locatie: Amfiteatrul Arsenal

 

13.00 – Spectacol pentru copii

Locatie: Parcul Chindia

 

15.00 – 19.00 – Cupa Cetătii la Fotbal

                                                                                                              Locatie: Piata Tricolorului

 

17.00 – Festivalul International de Folclor

Locatie: Parcul Chindia(zona ruine)

 

18.00 – Spectacol de Teatru muzical – Bărbierul din Sevilla

Locatie: Amfiteatrul Arsenal

 

20.00 – Concerte

Trooper

VAMA

 

                                                          Locatie: Parcul Chindia (scenă ruine)

 

 

 

Duminică, 8 septembrie

 

10.00 - Slujba religioasă Sf. Maria

Locatie: Catedrala Mitropolitană

12.00 – Procesiune (Biserica Mitropolitană – B-dul Mircea cel Bătrân – str. Poet Grigore Alexandrescu – Primăria Târgoviste)

 

13.00 - Sedinta Festivă

Locatie: Sala Florentină, Primăria Târgoviste

 

15.00 – 18.00 Cupa Cetătii la Fotbal

                                                                                                              Locatie: Piata Tricolorului

 

16.00 – Festivitatea de premiere Turneul de Tenis Cupa Bugetarului

Locatie: Parcul Chindia (scenă ruine)

 

 

17.00 – Parada inchidere Festival Folclor

 

Traseu: Gara Târgoviste – B-dul Carol I – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia (Strada Coconilor)

 

17.30 – Salsa Linda FlashMob

                                                                                                              Locatie: Piata Tricolorului

 

18.00 – 19.00 – Turneul de Fotbal – Consiliul Local vs. Consiliul Judetean

Locatie: Piata Tricolorului

 

18.00 – Reprezentatii ale grupurilor participante la Festivalul International de Folclor

Locatie: Parcul Chindia (zona ruine)

 

20.30 – Spectacol medieval – Vlad Tepes si solii turci

                                                                                         Locatie: Parcul Chindia (scenă ruine)

 

21.15 – Spectacol de foc – Ian Napier (Franta)

Locatie: Parcul Chindia (scenă ruine)

 

 

21.30 – Cinematograf în aer liber -  Filmul URSUL – regia Dan Chisu;  Filmul HASTA LA VISTA – regia Geoffrez Enthoven (Belgia)

                                                                                    Locatie: Parcul Chindia (scenă lac)

 

22.00 – Foc de artificii

Locatie: Parcul Chindia